W obecnym świecie drukowanie stało się częścią życia zawodowego i prywatnego większości ludzi. Niestety, korzystanie z drukarki wiąże się z szybką eksploatacją tuszu. Oryginalne tonery często bywają drogie, a ludzie szukają sposób na obniżenie kosztów, sięgając po takie rozwiązania jak zamienny tusz do drukarki, toner do drukarki i inne. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie są zalety zamiennych materiałów eksploatacyjnych.

  • Toner do drukarki, tusz do drukarki – czym są?
  • Zamienne materiały eksploatacyjne
  • Czy produkty oryginalne są lepsze od zamienników?

Toner do drukarki, tusz do drukarki – czym są?

Toner do drukarki i tusz do drukarki to podstawowe materiały eksploatacyjne, wykorzystywane w procesie drukowania. Tusz wykorzystywany jest w drukarkach atramentowych, gdzie płynna, barwna substancja nanoszona jest na papier za pomocą specjalistycznych dyszy. Tusze dostępne są w zróżnicowanej palecie kolorów, takich jak czarny, czerwony, niebieski i żółty, co pozwala na uzyskanie pełnej gamy barw w wydrukach.

Tonery stosowane są z kolei do drukarek laserowych. Wykorzystywany jest on w drukarkach laserowych przy procesie elektrofotograficznym. Toner do drukarki laserowej jest w postaci proszku, który naładowany jest elektrostatycznie i zamknięty w pojemniku zwanym kartridżem. Proszek w procesie drukowania przyciągany jest do bębna i utrwalany za pomocą ogrzewania. Zazwyczaj tonery są czarne, chociaż istnieją również kolorowe wersje.

Zamienne materiały eksploatacyjne

Zdarza się, że oryginalne tonery i tradycyjne tusze szokują swoją wysoką ceną. Związane jest to z niezwykle kosztownymi badaniami, które wykonywane są przez producentów, zanim ich produkty trafią do sprzedaży. Dzięki temu zagwarantowana ma być najwyższa jakość wydruku, o czym przekonują producenci. Stosowanie oryginalnych tonerów i tuszy ma być gwarantem wierności barw na papierze i dbałości o każdy detal. Niestety, wiąże się to czasem z niezwykle wysoką ceną tuszy i tonerów.

Na szczęście, na rynku dostępne są wysokiej klasy zamienniki. Bywają one tańsze nawet o 70% w stosunku do ceny oryginałów. Przy korzystaniu z odpowiedniej marki zamienników nie widać często nawet różnicy w jakości wydrukowanych materiałów. Warto tu zwrócić uwagę, czy odpowiedni toner posiada certyfikaty ISO, które potwierdzałyby narzucone przy produkcji normy. Należy jednak uważać na zamienniki o wyjątkowo niskich cenach – mogą one nie funkcjonować prawidłowo, co bardzo negatywnie może się odbić na jakości wydruku.

Czy produkty oryginalne są lepsze od zamienników?

Oryginalny tusz do drukarki i toner do drukarki to inwestycja w pewną jakość wydruku. Ze względu na bardzo restrykcyjne podejście producentów do tematu wytwarzania tuszy i tonerów, kupując oryginał, możemy być pewni, że spełni on wszelkie wymagania. Niestety, takie tonery do drukarek i tusze są niezwykle drogie, co może odbić się znacznie na domowym budżecie, jeśli korzystamy w sposób ciągły z drukarki. Przy dużym zużyciu z pewnością szybko stanie się to nieopłacalne finansowo. Pamiętajmy jednak, że dużo zależy również od danego modelu drukarki.

Jeśli więc nie zależy nam na jakości danego wydruku i chcemy oszczędzić pieniądze, warto sięgnąć po zamiennik – wydajność takiego rozwiązania jest czasem równie wysoka, co oryginału. Nie wszystkie jednak zamienniki oferują taką jakość. Powinniśmy więc najpierw rozeznać się w kwestii tego, jaki zamiennik do swojej drukarki laserowej bądź atramentowej byłby najlepszy. Dobre rozeznanie wśród zamienników może być kluczowe, jeśli nie chcemy, by była zachowana właściwa jakość wydruku.

Zobacz także:

Druk czasopism — jak przebiega cały proces?

Drukarnia Czechowice

Kontakt

Czechodruk ul. Piłsudskiego 8, 43-502 Czechowice-Dziedzice [email protected]

Ostatnia aktualizacja


Projekt i realizacja wykonana z ♥ przez: Agencja Marketingowa M16.pl