Wizytówki nieustannie pozostają jednym z najpopularniejszych wyrobów poligraficznych. Stanowią one niezbędne wyposażenie każdego przedsiębiorcy, które towarzyszy mu przy okazji nawiązywania znajomości z potencjalnymi klientami. Nie tylko pozostają uniwersalnym elementem konwenansu oraz oznaką uprzejmości, ale też spełniają wiele funkcji reklamowych. Wizytówka powinna być odpowiednio zaprojektowana i wykonana, w czym dużą rolę odgrywa trafnie dopasowany rozmiar.

Standardowe formaty wizytówek

Ze względów praktycznych, rozmiary wizytówek w Polsce nie przekraczają zwykle 50 mm x 90 mm. Większe formaty są niewygodne, a także wymagają stosowania specjalnych wizytowników do zarchiwizowania. Międzynarodowy, szeroko rozpowszechniony wymiar wizytówki został ujęty w normie ISO 7810 ID-1. Format ten jest zgodny z rozmiarem klasycznej karty kredytowej, który wynosi 85,60 mm x 53,98 mm. W Polsce standardowe wymiary wizytówki nieco różnią się od tych, które stosuje się w innych państwach. W Europie Zachodniej obowiązuje tzw. wymiar euro, który wynosi 55 mm x 85 mm. W krajach skandynawskich wizytówki mają natomiast format 55mm x 90 mm. Przy wyborze szablonu lub tworzeniu autorskiego projektu, należy więc odpowiednio przystosować do niego format wydruku.

projekt wizytówki

Niestandardowe wymiary wizytówki

Niektóre rozmiary wizytówek odbiegają nieco od przyjętych standardów, co wynika z ich nietypowego projektu. Oryginalny kształt i wielkość może przykuć uwagę, jednak często utrudnia umieszczenie takiego wyrobu do wizytownika lub portfela. Niestandardowe formaty wizytówek uznawane są z reguły na niewygodne, przez co potencjalny klient prawdopodobnie nie będzie chciał nosić ich przy sobie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku biznesowych wyjazdów za granicę, podczas których przedsiębiorcy często mają okazję osobistego pozostawienia kontrahentom danych kontaktowych.

Kryteria doboru formatu wizytówki

Wybierając konkretne rozmiary wizytówek, warto wziąć pod uwagę różne czynniki. Format należy bowiem dopasować nie tylko do standardów kraju, w którym będą one używane. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj wykonywanej działalności czy profil przedsiębiorstwa, której dotyczą wizytówki. Firmy z branż artystycznych często stawiają na kreatywne projekty, a tym samym niestandardowe rozmiary wizytówek. Poważne przedsiębiorstwa biznesowe lubują się natomiast w bardziej klasycznych rozwiązaniach. Niezależnie od potrzeb, wizytówki zawsze powinny być profesjonalnie wykonane. Drukarnia czechodruk.pl oferuje najwyższą jakość, szybką realizację oraz wyjątkowo atrakcyjne ceny.

Zobacz także inne wpisy!

Drukarnia Czechowice

Kontakt

Czechodruk ul. Piłsudskiego 8, 43-502 Czechowice-Dziedzice [email protected]

Ostatnia aktualizacja


Projekt i realizacja wykonana z ♥ przez: Agencja Marketingowa M16.pl