Przygotowanie tekstu do druku nie należy do najłatwiejszych zadań. Jest to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat!

Przygotowanie tekstu do druku to proces składający się z wielu etapów. Co oznacza skrót DTP? Czym jest skład i łamanie tekstu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Na czym polega przygotowanie tekstu do druku?

Książki, czasopisma, materiały informacyjne czy reklamowe wymagają odpowiedniego przygotowania do druku. Profesjonalne przygotowanie publikacji do druku nie jest łatwym zadaniem. Ogół czynności związanych z komputerowym przygotowaniem tekstu do druku określa się za pomocą skrótu DTP. Skrót ten pochodzi od angielskiego terminu „Desktop Publishing”, czyli w dosłownym znaczeniu „publikowanie zza biurka”. DTP to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego drukarskiego składu tekstu. Obecnie można przygotować tekst do druku za pomocą profesjonalnych programów komputerowych do łamania i składu publikacji. Desktop Publishing jest bardzo szerokim pojęciem. W jego skład wchodzi szereg różnych czynności. Są to przede wszystkim:

  • Przygotowanie materiałów ilustracyjnych (rysunki, zdjęcia, wykresy, tabele);
  • Wprowadzanie tekstu i obrazów do programu komputerowego;
  • Opracowanie wyglądu każdej ze stron;
  • Formatowanie zawartości dokumentu;
  • Korekta;
  • Przygotowanie plików do druku.

Skład tekstu – co to jest?

Jednym z ważnych elementów przygotowania publikacji do druku jest komputerowy skład tekstu. Czynność ta polega na nadaniu tekstu odpowiedniego wyglądu. Obejmuje dobór wielkości i rodzaju czcionki, dopasowanie interlinii i marginesów, dodanie przecinków i spacji, usunięcie sierot, bękartów i wdów, a także opracowanie wyglądu rysunków i tabel. Celem składu jest sformatowanie tekstu w taki sposób, aby można było go swobodnie i komfortowo przeczytać.

Czym jest łamanie tekstu?

Kolejnym istotnym działaniem, które ma na celu nadanie tekstowi odpowiedniego kształtu, jest łamanie tekstu. Etap ten polega na obróbce tekstu w programie graficznym. Łamanie tekstu to inaczej umieszczanie go w kolumnach na stronie publikacji w taki sposób, aby był możliwy do wydrukowania w formie książki. Termin “łamanie tekstu” odnosi się przede wszystkim do książek i czasopism. W przypadku mniejszych form (ulotki, plakaty) używa się terminu “projektowanie materiału”. Zarówno skład, jak i łamanie tekstu to czynności, które zajmują sporo czasu i wymagają odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności.

Jak wybrać najlepszą firmę do składu i łamania tekstu?

Jeżeli potrzebujesz odpowiedniego przygotowania publikacji do druku, skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się składem i łamaniem tekstu. Zanim jednak podejmiesz współpracę z wybraną firmą, warto odwiedzić stronę internetową usługodawcy. Najprawdopodobniej znajdziesz tam portfolio z poprzednimi publikacjami przygotowanymi przez danego specjalistę. Zwróć też uwagę, jakie kursy i szkolenia dotyczące składu tekstu ukończył wybrany fachowiec. Ważne jest również doświadczenie osoby, która będzie zajmowała się przygotowaniem Twojej publikacji do druku. Wybierając doświadczonego specjalistę, możesz mieć pewność, że usługa będzie wykonana profesjonalnie. Dobrze jest również zapoznać się z opiniami klientów na temat wybranej firmy. Rekomendacje od osób, które skorzystały już z usług danego specjalisty, pomogą Ci w podjęciu decyzji o wyborze najlepszego fachowca.

Odpowiednie przygotowanie tekstu do druku nadaje publikacji czytelną i atrakcyjną formę. Profesjonalne przygotowanie publikacji do druku nie jest jednak łatwym zadaniem. Dlatego warto powierzyć to zadanie rzetelnej i doświadczonej firmie.

Zobacz także:
Kartony gabaryt B – opakowania do paczkomatów

Toner do drukarki, tusz do drukarki – jakie są zalety ich zamienników?

Drukarnia Czechowice

Kontakt

Czechodruk ul. Piłsudskiego 8, 43-502 Czechowice-Dziedzice [email protected]

Ostatnia aktualizacja


Projekt i realizacja wykonana z ♥ przez: Agencja Marketingowa M16.pl